Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się 6. grudnia o godzinie 11.00 w Biurze Festiwalu Ale Kino! w Multikinie 51, przy ul. Królowej Jadwigi.
Podczas konferencji będziemy rozmawiać o tegorocznych nagrodach Platynowych Koziołków oraz 65-leciu Animacji Polskiej. Przedstawimy Państwu również przewodniczące festiwalowego jury: Dorotę Kędzierzawską (jury filmów aktorskich) i Janet Perlman (jury filmów animowanych) oraz zaprosimy do rozmowy z Ilgarem Najafem, reżyserem filmu „Buta”, który w KONKURSIE Ale Kino! walczy o nagrodę Złotych Koziołków oraz ma szansę na Oscara 2013 w kategorii film nieanglojęzyczny (kandydat do nominacji Oscary 2013).
Gośćmi konferencji będą:
Tadeusz Wilkosz – laureat Platynowych Koziołków 2012 za „całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego. Animowane obrazy Tadeusza Wilkosza wypełnia galeria postaci, które współkształtowały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń najmłodszych Polaków. Miś Colargol, Kuba, Misia i Bartek, czyli Trzy Misie, Pingwin Pik-Pok i wielu innych, to filmowi bohaterowie, którzy mówiąc o sprawach najważniejszych dla dzieci: przyjaźni i miłości, prowadzą je w pełną przygód krainę bogatej plastycznie wyobraźni. I chociaż są lalkami, to jednak wzruszają i bawią, gdyż dzięki maestrii ich twórcy, młodzi widzowie znajdują w nich wizerunek samych siebie”.
Nagroda Platynowych Koziołków zostanie wręczona podczas gali festiwalu, w sobotę, 8 grudnia o godzinie 18.00 w Multikinie 51.
Anna Sienkiewicz-Rogowska – pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytut Sztuki Filmowej kierujący Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pracowała w bankowości w sektorze operacji kapitałowych oraz jako ekspert ds. marketingu. Animator kultury. Od 2008 roku szefowa Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Odpowiedzialna za projekty związane z rozwojem działalności kin, w tym poprawą infrastruktury i cyfryzacją oraz digitalizacją i rekonstrukcją cyfrową zbiorów audiowizualnych. Kieruje zespołem zajmującym się krajową promocją polskiej kinematografii, działalnością kin studyjnych i dyskusyjnych klubów filmowych oraz współpracą z samorządami w ramach działalności Regionalnych Funduszy Filmowych. Nadzoruje realizację programów edukacyjnych.
Dorota Kędzierzawska – laureatka wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix oraz Peace Film Award na Berlinale 2011). W ubiegłym roku na Festiwalu Ale Kino! jej film „Jutro będzie lepiej” otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury międzynarodowego oraz Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego przyznawaną przez jury dziecięce. W 2006 roku film „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej został nagrodzony Platynowymi Koziołkami na 24. edycji Festiwalu Ale Kino!
Janet Perlman – animatorka i reżyserka, mieszka w Montrealu. Jej prace uhonorowano dziesiątkami międzynarodowych nagród, w tym nominacją do Oscara, nagrodą Emmy oraz nagrodami głównymi wielu festiwali. Obecnie reżyseruje film krótkometrażowy pod tytułem Monsieur Pug ze Studio Animation Jeunesse. Perlman organizowała liczne warsztaty animacyjne, a ponadto wykładała na Harvardzie, Rhode Island School of Design i Concordii.
Ilgar Najaf – w 1988 kiedy miał 13 lat, jego rodzina została wysiedlona z Armenii i Ilgar został uchodźcą. W 1993 dostał się na państwowy Uniwersytet Artystyczny w Azerbejdżanie, na wydział reżyserski. W 2000 stworzył 22-minutowy film dokumentalny “Shacks without shades”, który otrzymał nagrodę Festiwalu Młodych Widzów w Baku. W 2004 powołał do życia studio „Buta Film”, w którym stworzył kilka filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych jako producent oraz reżyser. „Buta” jest jego pierwszym filmem długometrażowym.