Reis Çelik gościem 30. MFF Młodego Widza Ale Kino!

Turecki reżyser, Reis Çelik, laureat Kryształowego Niedźwiedzia w Berlinie za film „Noc milczenia”, będzie gościem 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Spotkanie z twórcą odbędzie się w sobotę, 8 grudnia po seansie o godzinie 20.00 w Multikinie Stary Browar. 

„Noc milczenia” to film podnoszący temat obyczajów panujących we współczesnej – niestety –  Turcji. Rzecz się dzieje w Anatolii, krainie jak z Baśni tysiąca i jednej nocy, tyle że dawną Szecherezadę zastąpiła współczesna trzynastolatka. Damat spędził większość swojego życia za kratkami za zabójstwo swojej matki i pewnego mężczyzny. Popełnił je, by ocalić honor swojej rodziny. Wraca po latach do rodzinnej wioski w górach, gdzie jego rodzina zaaranżowała mu małżeństwo z Gelin – dziewczyną, której nigdy wcześniej nie widział. Małżeństwo to ma być nie tylko nagrodą za poszanowanie tradycji, za które zapłacił tak wysoką cenę, lecz także ma na celu ostateczne zakończenie krwawego sporu pomiędzy rodzinami. Film rozpoczyna się barwną sceną tradycyjnego, tureckiego wiejskiego wesela, jednak jego ton szybko zmienia się, gdy widzimy odprowadzenie pary głównych bohaterów w odosobnienie, na noc poślubną. Tam, zgodnie z tradycją mają skonsumować swój związek, jednocześnie dowodząc męskości męża i cnoty żony, czego dowód ma zostać zaprezentowany o wschodzie słońca. Od tego momentu następuje w filmie zwrot akcji. Obydwie osoby zamknięte w pokoju są przerażone, a każda ma ku temu własne powody.

Çelik jest filmowym minimalistą, ogranicza się niemal do jednego wnętrza i dialogów, ale napięcia jest w jego filmie tyle, co u najwybitniejszego minimalisty kina tureckiego – Nuri Bilge Ceylana, którego estetyce wiele zawdzięcza. „Noc milczenia” to jeszcze jeden przykład świetności kina z państwa rozdartego między Europą a Azją

 

Data: 
28.11.2012