Das Haus der Krokodile

Victor and the Secret of Crocodile Mansion
  • Wiktor i tajemnica krokodylowego domu
  • Niemcy
    2012
  • 91
    '
  • od 10 lat
  • reżyseria
    Cyrill Boss, Philipp Stennert
  • scenariusz
    Eckhard Vollmar, Cyrill Boss, Philipp Stennert
  • zdjęcia
    Philip Peschlow
  • muzyka
    Helmut Zerlett & Christoph Zirngibl
  • nośnik
    DCP

STRESZCZENIE

Rodzina Laroche właśnie wprowadziła się do starej, przerażającej posiadłości, a rodzice już wybierają się na wakacje, zostawiając jedenastoletniego Victora samego w domu ze starszymi siostrami Corą oraz Louise. Odkrywając pokoje starego domu, Victor znajduje małego pluszowego krokodyla bez jednego oka pośród zakurzonych kartonów oraz starożytnych afrykańskich masek. W ciemnym pokoju słyszy tylko tykanie starego zegara. Nagle, stając przed wielkim lustrem, Victor zastyga w przerażeniu: ciemna sylwetka przebiega zaraz za nim. Włamywacz? Duch? Victor zaczyna w panice szukać intruza. W Zakazanym Pokoju znajduje pamiętnik Cecyli, dziewczynki, która umarła w tym domu wiele lat temu w tajemniczych okolicznościach. Victor czyta książkę z wielkim zainteresowaniem, idąc śladem wskazówek tajemniczej Cecylii. Wścibska sąsiadka Pani Debisch i jej syn wchodzą mu w drogę. Drugi sąsiad, krętacz Strichninsky, też zachowuje się jakoś podejrzanie. Czy byli zamieszani w śmierć Cecylii? Victor zaczyna podejrzewać, że jest na tropie większej sprawy...

REŻYSER

Cyrill Boss urodził się w Monachium w 1974r. Uczęszczał do szkoły filmowej w Ludwigsburgu na Filmakademie Baden-Würtemberg, gdzie w roku 2003 ukończył reżyserię.

Philipp Stennert urodził się w Göttingen w 1975r. Ukończył Filmakademie Baden-Württemberg na kierunku reżyseria w roku 2004. Cyrill Boss oraz Philipp Stennert  pracują razem jako scenarzyści oraz reżyserzy od 2000r. Producent Christian Becker spotkał ich, gdy byli jeszcze studentami. W 2003r. Napisali kilka odcinków serialu "If It Don't Fit, Use a Bigger Hammer" dla ProSieben, po czym w 2006r. Nakręcili w Pradze dwa odcinki pierwszego sezonu "ProSieben Fairy Tale Hour", do których napisali również scenariusz.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

11-letni Wiktor wprowadza się z rodziną do starego domu wujka Gustawa. Jest czas letnich wakacji. Pojawia się tajemniczy włamywacz, przypadkowo otwarta szuflada ujawnia „Pamiętnik Cecylii Laroche”. Starsze siostry nie wierzą Wiktorowi, że w tym domu stało się coś niedobrego, więc chłopiec sam rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci Cecylii przed 40 laty. Pamiętnik zawiera różne rysunki z trudnymi do odszyfrowania wskazówkami; „pozwól, by krokodyl poprowadził cię do sekretu”. W działaniach chłopca przeszkadzają mu niesympatyczna sąsiadka pani Debisch i jej syn Friedrish.

Niemiecki obraz to bardzo dobrze zrealizowany film kryminalny, świetny materiał do nauki o tym gatunku. Można dokonać porównań z literackim wzorem, jeśli uczniowie znają „Szatana z siódmej klasy” K. Makuszyńskiego. Postacie głównych bohaterów–detektywów są bardzo podobne. No, może nasz filmowy z tej racji, że jest młodszy, jeszcze się nie zakochuje. Utrwaleniem wiadomości o konwencji  gatunku (w gimnazjum obowiązkowej) może być napisanie przez uczniów przepisu na dobry kryminał. Trzeba wyliczyć niezbędne składniki, podać sposób ich wykorzystania np. nagły zwrot akcji, mylenie tropów. Stopniowo odkrywane przez Wiktora fakty z życia Cecylii łączą się w logiczną całość, a podsłuchana rozmowa pani Debisch z synem daje naszemu bohaterowi motyw zbrodni. Ale na scenie pojawiają się inni podejrzani; groźny bandyta z bronią okazuje się… policjantem. Spiętrzenie zagadek i tajemnic sprawia, że film trzyma widza w nieustannym napięciu. Gra idzie o nie byle co, bo o diamenty z kopalni w Angoli. W ostatniej sekwencji Wiktor odnajduje kolejne dowody w sprawie (ach, te stare, stojące zegary…) i rozwiązuje zagadkę śmierci Cecylii niczym wytrawny Sherlock Holmes. A potem idzie pograć w piłkę, przecież w końcu są wakacje. Dobry scenariusz i bardzo sprawna filmowa realizacja powodują, że film ten zadowoli każdego widza, który lubi tajemne przejścia, rozwiązywanie zaszyfrowanych informacji, wskazówki, które pozornie są łatwe do wykorzystania, ale zawsze nas czymś zaskoczą. Czasami wystarczy trzymać obrazek do góry nogami (czyli prawidłowo) i okazuje się, że zbrodnia nie jest zbrodnią, tylko nieszczęśliwym wypadkiem.

Seanse

Data, godzina Miejsce
  • ndz., 2012-12-02 16:00
Multikino 51
  • wt., 2012-12-04 12:00
Multikino Stary Browar