- I ty zostaniesz Indianinem
- Polska1962
- '96
- od 10 lat
- reżyseria Konrad Nałęcki
- scenariusz Wiktor Woroszylski
- zdjęcia Romuald Kropat
- muzyka Wojciech Kilar
- nośnik 35 mm
STRESZCZENIE
Lekka komedia z wątkiem sensacyjnym, której bohaterem jest kilkunastolatek, marzący o spotkaniu z prawdziwymi Indianami z plemienia Apaczów. Pragnie zostać jednym z nich i przeżyć wielką przygodę. Okazuje się, że nawet najdziwniejsze fantazje czasem się urzeczywistniają, wystarczy tylko bardzo chcieć i uparcie dążyć do celu. Zanim jednak ziszczą się dziecięce marzenia, chłopiec będzie musiał przejść kilka ciężkich prób, z których oczywiście wyjdzie zwycięsko.
REŻYSER
Polski reżyser, twórca m.in. serialu „Czterej pancerni i pies”. W 1946 zdał rozpoczął studia na ASP w Krakowie. Na akademii należał do „zespołu samokształceniowego” Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej, przy kole naukowym ASP, któremu przewodniczył Andrzej Wróblewski. Należeli do niego Andrzej Strumiłło, Andrzej Wajda, Jan Tarasin. W 1949 został przyjęty na 2 rok studiów do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej im. L. Schillera w Łodzi. W roku 1978 została mu przyznana „pierwsza kategoria reżysera filmu fabularnego”.
Filmoznawca poleca
I ty zostaniesz Indianinem (1962) Konrada Nałęckiego, to jeden z wczesnych, klasycznych filmów polskich dla młodego widza, zrealizowany przez jednego z kilku zaledwie twórców tego typu kina. Zrobiony według powieści i scenariusza Wiktora Woroszylskiego, wybitnego poety. Film przedstawia postać chłopca, który żyje marzeniami o spotkaniu z prawdziwymi Apaczami. Jak się okaże, jest to możliwe nawet w Polsce epoki PRL-u. Film w lekko sensacyjno-komediowej konwencji pokazuje, że od egzotyki bardziej liczy się kodeks honorowy: kto się nim posługuje, może urzeczywistnić swe pragnienia wbrew smutnej rzeczywistości. Skromny, pozornie anachroniczny utwór jest przykładem siły polskiego kina lat 60. ubiegłego wieku, wziętej z adaptacji najlepszej literatury. Dzisiaj o to bardzo trudno.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |