Igor i podróż żurawi

Igor and the Cranes' Journey
  • Igor i podróż żurawi
  • Polska, Niemcy, Izrael
    2012
  • 90
    '
  • od 9 lat
  • reżyseria
    Evgeny Ruman
  • scenariusz
    Dita Gery, Eitan Londner
  • zdjęcia
    Adam Sikora
  • muzyka
    Antoni Komasa-Lazarkiewicz
  • nośnik
    DCP

STRESZCZENIE

Igor, 11-latek, którego rodzice są po rozwodzie, podczas jednej z wizyt u swojego ojca, ornitologa specjalizującego się w obserwowaniu żurawi, jest świadkiem narodzin pisklęcia, któremu daje na imię Karl. Matka Igora decyduje się wyjechać z Rosji do Izraela, aby tam zacząć nowe życie. Ojciec chłopca wyrusza w podróż śladem migrujących żurawi. Pewnego dnia rodzice Karla giną, zostawiając młodego żurawia na pastwę losu. Igor z trudem nawiązuje przyjaźnie w nowym kraju. W końcu, za namową koleżanki o imieniu Vared podejmuje decyzję o zbudowaniu zimowego domu dla Karla.

REŻYSER

Evgeny Ruman urodził się w roku 1979 w Związku Radzieckim, skąd w wieku 11 lat wyemigrował do Izreala. Evgeny jest reżyserem i redaktorem, absolwentem Wydziału Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Tel-Awiwie. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, które uczestniczyły i wygrywały festiwale w Izraelu oraz zagranicą. Jest twórcą, głównym autorem scenariusza oraz reżyserem „In Between the Lines” - pierwszego rosyjskojęzycznego serialu pokazywanego w Izraelu. Montował „Five Hours from Paris”, które wygrało nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Haifie w 2009.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Igor Bogosławski wraz z ojcem naukowcem filmuje wyklucie się żurawia. Jednak dla chłopca pobyt w tajdze to tylko krótkie wakacje, bowiem rodzice rozwiedli się. Po powrocie do matki Igor dowiaduje się, że emigrują do Izraela. Samotność, nieznajomość języka, nowe środowisko – wszystko to potęguje rozżalenie chłopca. Według niego „dorośli to egoistyczne świnie”. W dobie Internetu można stale śledzić przelot ptaków, ale można także poprzez stronę internetową starać się naprawić błędy wyrządzone dziecku. Dlaczego ojciec mówi wprost do kamery, że zwraca się teraz do chłopca, który jest wściekły i że chce się z nim spotkać w Izraelu? Jaką funkcję pełnią animowane sceny wplecione w filmową narrację?

Historia Igora to kolejna udana wersja opowieści o trudnej sytuacji dziecka, którego rodzice rozeszli się. Nie znamy do końca powodów, dlaczego tak się stało, ale kilka istotnych poszlak warto zauważyć. Małżeństwo Polaka z Rosjanką o żydowskich korzeniach to typowy dziś przykład związku przedstawicieli różnych narodowości. Pasja badawcza naukowca chyba zbyt mocno zdominowała rodzinne życie. „Piotr jest jak ptak” – mówi o nim jego była żona Tania. Ludzie nie żyją jak żurawie, które łączą się w pary na całe życie. Warto podkreślić, że Tania i Piotr nie są obojętni na los Igora. Nie chcą stracić jego miłości i próbują układać swoje życie tak, by go nie zranić. Nie zawsze się to udaje. Jak reaguje chłopiec na możliwość nowego związku matki? Dlaczego pod koniec filmu każe swemu ojcu jechać za żurawiami? Warto podkreślić zmiany, jakie zaszły w postawie chłopca w stosunku do wcześniejszych jego słów i zachowań (np. okłamywanie ojca, że nie śledzi strony internetowej poświęconej żurawiom).

Warstwę fabularną uatrakcyjnia wątek przyjaźni (miłości) Igora z Vered. To ona pierwsza dostrzega w nim „to coś”, a ucieczka z domu i wspólnie przeżyte przygody zaowocują przyzwoleniem, że Igor może ją pocałować. Ciąg dalszy tej historii jest sympatycznym uzupełnieniem obrazu wrażliwego nastolatka, który przeżywa niełatwe chwile. Całość dopełnia optymistyczny finał, a pikanterii dodaje informacja o tym, czyją córką jest Vered. Główny bohater filmu jest postacią ciekawą i warto podjąć próbę jego scharakteryzowania, szukając w odpowiednich scenach przyczyn, które wyjaśniają zachowanie chłopca.

Seanse

Data, godzina Miejsce
  • pon., 2012-12-03 09:30
  • śr., 2012-12-05 12:00
Multikino 51