Platynowe Koziołki 2012


Platynowe Koziołki to nagroda Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyznawana od 2002 roku. Nagrodą wyróżniane są wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci. Pierwszą laureatką nagrody była Maria Kaniewska, a następnie Stanisław Jędryka (2003), Andrzej Maleszka (2004), Hanna Polak i Andrzej Celiński (2005), Dorota Kędzierzawska (2006), Witold Giersz (2007), Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR (2008), projekt Polskiego Instytutu Filmowego – Filmoteka Szkolna (2009), oraz TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu (2010), film Magiczne drzewo w reżyserii Andrzeja Maleszki (2010), Vaclav Vorlicek (2010), Jiří Menzel, film Historia żółtej ciżemki w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz Co Hoedeman (2011).

Organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! postanowili przyznać dwie nagrody specjalne Festiwalu – Platynowe Koziołki:

Andrzejowi Wajdzie, twórcy, który w swoich obrazach wielokrotnie, z wielką przenikliwością, portretuje ludzi młodych, a więc bliskich tym, którzy zasiadają na naszej widowni, u progu dojrzałości bohatersko usiłujących sprostać wyzwaniom niesionym przez dramatyczną historię kraju, zmuszonych rozstrzygać najtrudniejsze dylematy moralne, a jednocześnie dążących do pełni życia, szukających w nim miłości i radości, tak jak czynią to ich rówieśnicy na całym świecie.
Nagrodę przyznajemy także i w równym stopniu za film w twórczości Andrzeja Wajdy wyjątkowy, znaczący dla każdego, kto zajmuje się wychowaniem najmłodszych. To Korczak, wnikliwy i przejmujący obraz wychowawcy, myśliciela i pisarza, który pragnął przynosić dzieciom to, co niezbędne każdemu człowiekowi do dobrego i godnego bytowania: poczucie miłości i wsparcia, a także wiarę we własne możliwości i umiejętność kształtowania życia w oparciu o emancypację, poszanowanie praw i opiekę. Film o Korczaku kończy się tragicznie, ale zarazem przynosi nadzieję, że idee i czyn Starego Doktora nie poszły na marne. W roku Janusza Korczaka, nie tylko przypominającym postać Korczaka, ale także zachęcającym do korzystania z jego myśli dzisiaj, nasza filmowa nagroda nie może trafić w lepsze ręce, niż właśnie Andrzeja Wajdy.

Tadeuszowi Wilkoszowi, za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego. Animowane obrazy Tadeusza Wilkosza wypełnia galeria postaci, które współkształtowały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń najmłodszych Polaków. Miś Colargol, Kuba, Misia i Bartek, czyli Trzy Misie, Pingwin Pik-Pok i wielu innych, to filmowi bohaterowie, którzy mówiąc o sprawach najważniejszych dla dzieci: przyjaźni i miłości, prowadzą je w pełną przygód krainę bogatej plastycznie wyobraźni. I chociaż są lalkami, to jednak wzruszają i bawią, gdyż dzięki maestrii ich twórcy młodzi widzowie znajdują w nich wizerunek samych siebie.