- Śmierć superbohatera
- Niemcy, Irlandia2011
- '97
- od 14 lat
- reżyseria Ian FitzGibbon
- scenariusz Anthony McCarten
- zdjęcia Tom Fährmann
- muzyka Marius Ruhland
- właściciel praw Global Screen
STRESZCZENIE
Donald to inny typ superbohatera. W prawdziwym życiu jest chory i czuje się jak obrany ziemniak. Ale piętnastolatek ma niesamowity talent do animacji długopisem. W jego mrocznym świecie niezwyciężony superbohater walczy ze śmiertelnym wrogiem i jego seksowną pomocniczką. Ale o ile bohater kreskówek Donalda jest niezniszczalny i niezdolny do miłości, on sam jest totalnie kruchy i spragniony miłości.
W tej pełnej niespodzianej historii, Donald uczy się życia od niekonwencjonalnego psychologa Adriana Kinga, odkrywa miłość buntowniczki Shelly i godzi się ze swoimi rodzicami. A jego czas wciąż ucieka. I tak, na brzegu Morza Irlandzkiego i na brzegu życia, Donald jest w sercu miłości – zwyczajny superbohater, który udowadnia, że najważniejsze nie jest to, jak umierasz, ale jak żyjesz.
REŻYSER
Ian FitzGibbon urodził się w Dublinie, a wychował się w Brukseli. Ukończył Trinity College w Dublinie, gdzie studiował francuski i hiszpański. Brał lekcje aktorstwa na słynnej Royal Academy of Dramatic Arts w Londonie. FitzGibbon zaczął reżyserować 10 lat temu. “Between Dreams”, jeden z jego filmów krótkometrażowych, został wyselekcjonowany do konkursu na festiwalu w Wenecji. „Śmierć superbohatera” to jego trzeci pełny metraż.
Filmoznawca poleca
Śmierć superbohatera (2011) Iana Fitzgibbona to niemiecko-irlandzki film zrobiony w 2 technikach – aktorskiej i animowanej. Pokazuje on, jak mocno popkultura może dzisiaj ingerować w tematy dotyczące spraw duchowych, wręcz metafizycznych, w tym przypadku choroby i śmierci. Okazuje się, że jej główny obszar, a więc zapożyczona z komiksów narracja o superbohaterach może przekonująco służyć portretowaniu światów intymnych. współcześni młodzi ludzie mówią właśnie takim językiem, a zadaniem sztuki jest, między innymi, pomóc im w komunikacji. Od strony roboty czysto filmowej Śmierć superbohatera to dobry przykład pewnego nurtu w kinie, gdzie łączenie wspomnianych technik staje się normą, np. w Ben X (2007) Nika Balthazara, Jesteś tam? (2010) Davida Verbecka oraz polskiej Sali samobójców (2011) Jana Komasy, wszystkich pokazywanych na Festiwalu Ale kino!.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |