Is Draken

The Ice Dragon
 • Lodowy smok
 • Szwecja
  2012
 • 77
  '
 • od 10 lat
 • reżyseria
  Martin Hogdahl
 • scenariusz
  Petra Revenue
 • zdjęcia
  Trond Høines
 • muzyka
  Jesper Strömblad, Daniel Flores

STRESZCZENIE

Film przygodowy o 11-letnim Mikem oraz jego poszukiwaniach nowego domu. Mik ucieka na lodowym smoku, zostaje właścicielem fabryki kotów, zaprzyjaźnia się z braćmi Bengt oraz Bertil, zakochuje się po raz pierwszy i nareszcie znajduje swój dom.

REŻYSER

Urodził się w 1975 w Göteborgu w Szwecji. Studiował na Dramatiska Institutet w Sztokholmie oraz School of Photography and Film Directing (HFF) na Uniwersytecie w Göteborgu. Wyreżyserował ponad czterdzieści filmów krótkometrażowych. „Lodowy smok” to jego pierwszy film długometrażowy.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Mik opowiada kolegom w szkole, że jego ojciec od 6 miesięcy jest w trasie koncertowej, bo gra na perkusji w zespole „Motherfuckers”. Prawda jest inna. Jego matka nie żyje, a kiedy pijany ojciec chce wyciągnąć chłopca z autobusu, ten wypiera się go – „nie znam go”. Mały Mik opiekuje się pijakiem, wyrzuca resztki wódki z domu, przygotowuje jedzenie, ale na dłuższą metę tak nie można żyć. Starszy brat bije rodzica i zostaje aresztowany. Naszym bohaterem zajmują się pracownicy służb socjalnych. Najpierw Mik jedzie do swojej ciotki Leny, później trafia do rodziny zastępczej. Czy chłopiec wraz z nowymi przyjaciółmi skutecznie przeciwstawi się bezduszności i okrucieństwu dorosłych, czy też poniesie klęskę? Jak zakończy się jego skok do przerębli?
    Szwedzki film pokazuje trudną i skomplikowaną sytuację dziecka z tak zwanej patologicznej rodziny. Alkoholizm idzie w parze z brakiem odpowiedzialności i niszczy więzi między ludźmi. Kiedy ojciec dzwoni do Mika, nawet nie poznaje, że rozmawia z własnym synem. Chłopiec znajduje wsparcie wśród rówieśników; Pi, Filip i Oskar rozumieją jego dramat. Niestety, łatwy sposób zarabiania przez nich pieniędzy -  kradzież kotów i oddawanie ich za pobranie nagrody – okazuje się krótkotrwały. Mik zostaje przeniesiony do rodziny zastępczej. Film w brutalnie szczery sposób pokazuje, że niektórzy ludzie widzą dużą szansę na zyski dzięki opiekowaniu się cudzymi dziećmi. W jakiej sytuacji Mik posiusiał się w spodnie? Dlaczego rodzinie zastępczej uchodzi na sucho prześladowanie i znęcanie się nad chłopcem? Fabuła filmu zmierza do dramatycznego finału. W obliczu nieszczęścia pokłóceni od 30 lat bracia Bertil i Bengt walczą razem o uratowanie Mika. Jakiej symboliki nabiera scena, w której obaj rąbią lód? Jakie przesłanie niesie końcowa rozmowa o wielorybach, które nie poddają się, jeśli jeden z nich się zgubi? Otwarta budowa filmu zachęca do wymyślania ciągu dalszego. „- Gdzie jestem? - W domu.” – napisz opowiadanie o dalszych losach głównego bohatera filmu.

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • śr., 2012-12-05 09:30
 • pt., 2012-12-07 09:30
 • ndz., 2012-12-09 12:30
Multikino Stary Browar