- Korczak
- Polska, Niemcy1990
- '113
- od 12 lat
- reżyseria Andrzej Wajda
- scenariusz Agnieszka Holland
- zdjęcia Robby Muller
- muzyka Wojciech Kilar
STRESZCZENIE
Rok 1936. Doktor Korczak (Wojciech Pszoniak), który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej. Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince…
REŻYSER
ANDRZEJ WAJDA. Reżyser filmowy i teatralny, także scenarzysta i scenograf. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Suwałkach, a następnie w Radomiu, dokąd został przeniesiony jego ojciec, zawodowy oficer Wojska Polskiego. Lata wojny spędził w Radomiu, gdzie uczęszczał na tajne komplety i krótko uczył się w prywatnej szkole malarskiej, pracując jednocześnie na kolei jako magazynier, tragarz, bednarz, ślusarz i kreślarz w biurze kolejowym. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie (1946-50), następnie reżyserię w PWSF w Łodzi. W 1972-83 kierownik Zespołu Filmowego „X”, 1978-83 prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, później jego honorowy przewodniczący. W latach 1978-81 przewodniczący Polskiej Federacji DKF, zaś od roku 1981 jej honorowy przewodniczący. Od 1977 honorowy członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1989 roku członek Komitetu Kinematografii. Założyciel działającej od 2002 w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W marcu 1982 otrzymał nominację na honorowego członka Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji (BAFTA). Także członek Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy. Jest m.in. doktorem honoris causa uniwersytetu w Bolonii. Jako reżyser teatralny szczególnie mocno związany był z krakowskim Starym Teatrem. W latach 1989-90 kierował warszawskim Teatrem Powszechnym. Był inicjatorem powstania i fundatorem (za otrzymaną w 1987 nagrodę Kyoto) Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie otwartego w 1994.
Filmoznawca poleca
Korczak (1990) Andrzeja Wajdy, to jeden z najważniejszych filmów poświęconych zarówno stosunkom polsko-żydowskim, jak i tematowi Zagłady. Wajda ujmuje te zagadnienia w film biograficzny o wybitnym pedagogu i opiekunie dzieci. Artysta znalazł doskonały ekwiwalent estetyczny (czarno-białe i szare zdjęcia Robby’ego Mullera) dla czasów, które opisuje oraz wybitnego wykonawcę roli tytułowej (Wojciech Pszoniak). Film wzmacnia legendę opisywanej postaci, dodając jej znamion swiętości. Z dzisiejszej perspektywy istotne jest także, że to film, który stanowi mądry i autorefleksywny przyczynek do dyskusji na temat możliwości reprezentacji audiowizualnej Holokaustu. Z dylematu: milczeć czy pokazywać wychodzi obronną ręką, co początkowo (zwłaszcza we Francji) nie było zrozumiałe. Film prekursorski wobec Listy Schindlera autorstwa Stevena Spielberga i Pianisty Romana Polańskiego, ale pozbawiony ciągot dekonstrukcyjnych, obecnych np. w Życie jest piękne Roberto Benigniego.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |