Lotte ja kuukivi saladus

Lotte and the Moonstone Secret
 • Lotta i sekret księżycowego kamienia
 • Estonia, Łotwa
  2011
 • 73
  '
 • od 6 lat
 • reżyseria
  Janno Poldma, Heiki Ernits
 • nośnik
  DCP

STRESZCZENIE

Pewnej nocy, dwójka nieznajomych zakrada się do Gadgetville, w poszukiwaniu walizki należącej do starego psa-podróżnika Klausa. Szczeniaczka Lotta zaskakuje nieznajomych, którzy uciekają przerażeni, upuszczając przy tym żółty kamień, który zabrali z walizki. Kamień ten został znaleziony przez Klausa podczas jego ostatniej górskiej wyprawy. Istnieją aż trzy takie kamienie. Pozostałe dwa Klaus podarował swoim przyjaciołom – psiakom Fredowi i Villemu. Lotta odkrywa, że nie jest to zwykły kamień, ponieważ wewnątrz niego znajduje się niezwykle skomplikowany mechanizm. Klaus i Lotta postanawiają odnaleźć Freda i Villego, aby dzięki pozostałym dwóm kamieniom rozwikłać tę zagadkę. Podąża za nimi dwójka nieznajomych. Wkrótce okazuje się, że jest jeszcze jedna osoba zainteresowana kamieniami – kot Paul. Lotta szybko uświadamia sobie, że ich eskapada to poważna sprawa, a nie tylko kolejna ekscytująca przygoda.

 

REŻYSER

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Kiedy inne dzieci dawno już śpią, Lotte siedzi na dachu i zastanawia się, czy ktoś mieszka na księżycu. W domu pojawiają się skrzaty i najwyraźniej chcą coś zabrać, ale dziewczynka przegania je. Następnego dnia wujek Klaus opowiada siostrzenicy o wyprawie sprzed lat. Jej plonem były 3 magiczne kamienie, które przyjaciele podzielili między siebie.  Wizyta skrzatów sprawia, że trzeba znów wyruszyć w niebezpieczną podróż. 

Animacja dla najmłodszych umiejętnie łączy sensacyjną fabułę z kreacją baśniowego świata. Główna bohaterka odbywa inicjacyjną wędrówkę przez świat i w głąb własnego wnętrza. Całą historię przeplata 7 lekcji, z których ostatnia jest najważniejsza: „Życie jest ekscytujące”. Może młodzi widzowie zapamiętają inne nauki, śledząc przygody bohaterów, np. w drodze wszystko przychodzi w swoim czasie; ludzie zawsze chcą być gdzieś indziej; strzeż się złych snów. Liczne przeszkody do pokonania, wielu chętnych, by zdobyć magiczne kamienie oraz zaskakujące sytuacje – wszystko to skrzy się pomysłowością, fantazją i humorem. Naukowiec Waldemar (świnia) jest fanatycznym miłośnikiem deszczu i z podziwem ogląda śpiącą kropelkę w łóżeczku. Kot Paul z miłości do śpiewaczki Matyldy podejmuje każde ryzyko, by jej zaimponować. Lotte musi wkraść się do snu przyjaciela wujka. Jest tam niebezpiecznie, ale bystra dziewczynka potrafi uniknąć kłopotów i ratuje jeszcze skrzata, który podstępnie zasnął i też wkradł się do tego snu. Tych kilka przykładów pokazuje wyraźnie, że bujnej wyobraźni twórcom nie zabrakło. Ważny jest klimat pokazywanej historii: z ekranu bije radość i optymizm, otwartość na świat pełen dziwnych zjawisk, ciekawość na to, co przyniesie kolejny dzień. Po dramatycznym finale magiczne kamienie zaczynają działać i mieszkańcy Księżyca uwięzieni na Ziemi mogą wrócić do domu. Lotte już wie, kto mieszka na srebrnym globie, ale zapomniała spytać, z czego jest Księżyc. Żaden widz nie ma wątpliwości, że kiedyś się dowie, bo lubi zadawać pytania i szukać odpowiedzi. A o co chciałyby spytać dzieci zainspirowane bohaterką filmu? Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi. 

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • ndz., 2012-12-02 14:00
Multikino Stary Browar
 • śr., 2012-12-05 09:30
Multikino 51
 • pt., 2012-12-07 17:00
Multikino 51