Zarafa

Zarafa
 • Zarafa
 • Francja, Belgia
  2011
 • 78
  '
 • od 6 lat
 • reżyseria
  Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie
 • nośnik
  35 mm

STRESZCZENIE

Pod baobabem stary człowiek opowiada siedzącym wokół niego dzieciom historię: opowieść o dozgonnej przyjaźni Maki, 10-letniego dziecka i Zarafy, osieroconej żyrafy, która została wysłana jako podarunek od Paszy Egiptu dla króla Francji, Karola X. Hassan, Książę Pustyni, zostaje poinstruowany przez Paszę, aby dostarczył Zarafę do Francji. Jednakże Maki decyduje się uczynić wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać Hassana przed wykonaniem misji i umożliwić żyrafi e powrót do ojczyzny – nawet jeżeli będzie musiał ryzykować życiem.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

XIX –wieczna Afryka. Handlarze niewolników napadają na wioskę, łapią ludzi i zakuwają w kajdany, wśród nich chłopca Maki i dziewczynkę Soulę. Maki ucieka i chowa się w baobabie. Zły i okrutny Malaterne ściga chłopca, lecz przeszkadza mu w tym skutecznie Beduin Benhur. Maki chce uratować małą żyrafę, której matkę zastrzelił Malaterne. Rozpoczyna się pełna przygód i niespodzianek podróż po Czarnym Lądzie aż do Francji w Europie.

Francuska animacja czerpie pełnymi garściami ze skarbca klasycznej powieści przygodowej. Egzotyczne kraje, nagłe zwroty akcji, wciąż pojawiające się nowe przeszkody na drodze do szczęścia  głównych bohaterów. Brawurowe ucieczki, fortele i szczęśliwe zrządzenia losu rozgrywają się w żwawym tempie. Starsi uczniowie mogą zwrócić uwagę na te elementy filmu, które stanowią tło historyczne. Proceder handlu niewolnikami, wojna paszy Egiptu z Turkami, lot balonem, Paryż z katedrą Notre Dame czy rządy króla Francji – oto niektóre z nich ilustrujące dziewiętnastowieczny świat. Oczywiście starcie złego kapitana Moreno ze szlachetnym, ale niejednoznacznie dobrym Hassanem Benhurem stanowi fundament całej opowieści. Co ciekawe, nie ma zwycięzcy tej walki na śmierć i życie.

Ciekawym zagadnieniem jest szkatułkowa narracja filmu. Historia, która rozwija się przed oczami widzów, to także opowieść starca. Wyjaśnia on dzieciom, jak doszło do założenia ich wioski przez Makiego i Soulę. Bajarz ma figurki bohaterów legendy. Niektóre z nich trzeba w pewnym momencie przewrócić, bo nie wszyscy uczestnicy zdarzeń dożyją ich finału. Jaką rolę przeznaczono tybetańskim krowom Mounh i Sounh? Dlaczego piratka Bauboulina pomogła naszym bohaterom i jak się ten wątek zakończył? Typowe rozwiązania dla filmu przygodowo-podróżniczego mieszają się z lokalnym afrykańskim kolorytem. Legenda o założeniu wioski obrazuje siłę tradycji i znaczenie narracji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Całość wypełniona jest licznymi scenami o odwadze, honorze, przyjaźni i miłości, o zdradzie i wierności. Takie bogactwo animacji to jednocześnie różne możliwości spożytkowania jej na zajęciach po seansie w kinie.

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • pon., 2012-12-03 12:00
 • czw., 2012-12-06 12:00
Multikino 51